تفاوت بلبرینگ 2Z و 2RS


بلبرینگ ها یکی از پر کاربرد ترین قطعات صنعتی هستند که به علت کاربرد زیاد در جای جای صنعت در تنوع زیاد برای مصارف مختلف تولید می شوند.
یکی از مواردی که باعث بوجود آمدن این تنوع می شود کارکرد بلبرینگ در محیط های مختلف است که از نظر وجود پوشش به سه نوع تقسیم می شوند.
 
1- بلبرینگ بدون پوشش (ساده)
 
از بلبرینگ های بدون پوشش که به اصطلاح در بازار و بین مصرف کنندگان به آنها ساده می گویند بیشتر در جایی استفاده می شود که بلبرینگ در محفظه ایی قرار دارد که این محفظه از رسیدن گرد و غبار و آلودگی به بلبرینگ جلوگیری می کند و معمولا این محفظه با یک روانکار مانند روغن و گریس پر شده است (مانند گیربکس اتومبیل) که بلبرینگ کاملا داخل روانکار غوطه ور است و روانکاری آن نیز انجام می شود.
 
2- بلبرینگ با پوشش فلزی (2Z)
 
اگر از بلبرینگ در محلی استفاده می شود که امکان نفوذ گرد و غبار و آلودگی به داخل بلبرینگ وجود داشته باشد باید از بلبرینگ هایی استفاده کرد که پوشش مناسب برای جلوگیری از نفوذ آلودگی داشته باشد به این منظور در دو طرف بلبرینگ ها پوشش فلزی استفاده می شود تا از ورود گرد و غبار و آلودگی به داخل بلبرینگ جلوگیری کند تا در کارکرد بلبرینگ خللی ایجاد نشود.
لازم به ذکر است داخل محفظه این نوع بلبرینگ ها با گریس پر شده است و نیازی به روانکاری ندارند. این نوع پوشش فلزی استفاده می کنند فقط از ورود گردو غبار به داخل بلبرینگ جلوگیری می کند و از ورود رطوبت به داخل بلبرینگ جلوگیری نمی شود.
بلبرینگ هایی که پوشش فلزی دارند با علامت 2Z مشخص می شوند و در بعضی از بلبرینگ های ژاپنی از ZZ به جای 2Z استفاده می شود.
 
3- بلبرینگ با پوشش لاستیکی (2RS)
 
نوع سوم بلبرینگ ها از نظر پوشش و محافظ بلبرینگ هاییی هستند که داری پوشش لاستیکی هستند و این نوع پوشش علاوه بر اینکه از ورود گرد و غبار به داخل بلبرینگ جلوگیری می کند از ورود و نفوذ رطوبت هم به داخل بلبرینگ ها جلوگیری می کند و بیشتر در جاهایی که رطوبت وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند.
داخل محفظه این نوع از بلبرینگ ها نیز با گریس پر شده است و نیازی به روانکاری نمی باشد.
بلبرینگ های 2RS به علت وجود لاستیک در دو طرف بلبرینگ در محیط هایی که گرمای زیادی تولید می شود کاربرد ندارند و حرارت بالا باعث آسیب دیدن محافظ های لاستیکی دو طرف بلبرینگ ها می شود.
 
بلبرینگ هایی که در دو طرف آنها واشر لاستیکی استفاده شده با مشخصه 2RS نمایش داده می شوند و در بعضی از بلبرینگ های ژاپنی از علامت مشخصه 2NSE برای نشان دادن این ویژگی به جای 2RS استفاده می شود.
از نظر قیمت بلبرینگ ها با توجه به وجود یا عدم وجود این پوشش و همینطور نوع آن متفاوت هستند بلبرینگ های ساده معمولا ارزانتر و بلبرینگ های 2Z از 2RS ارزانتر هستند.
 
بلبرینگ ساده < بلبرینگ 2Z < بلبرینگ 2RS
 

تماس با ما

021-36058907
021-36055448
021-36055456
021-44530807
 
واتس آپ و تلگرام   56 45 013 0903
 

بلبرینگ فیدار پارسیان در شبکه های اجتماعی

 

بلبرینگ فیدار پارسیان در یک نگاه

بلبرینگ فیدار پارسیان با سالها تجربه در زمینه واردات و فروش بلبرینگ، رولبرینگ و یاتاقان صنعتی و شناخت نیاز های صنایع به خرید بلبرینگ و رولبرینگ توانسته است با استفاده از کارشناسان و افراد مجرب اقدام به واردات و فروش بلبرینگ اصلی از نوع بلبرینگ SKF و بلبرینگ FAG و بلبرینگ ژاپنی و بلبرینگ چینی صنعتی نماید و رضایت مشتریان زیادی را برآورده نماید.